DAHA SICAK ÜLKELERE DOĞRU

Ülkemizin sıcakları yetmezmiş gibi daha sıcak ülkelere gittik

Geldim gördüm test ettim hissettim. Arabistan Yarımadası daha sıcak.

Arap Yarımadasının sakinleri hava 40 derece olunca "biraz serinledik" diyorlar. O nedenle memleketimizin muhteşem ikliminin kıymetini bilelim. Biz de nasıl denk geldiyse artık yazın ortasında bu kavurucu iklime geldik. Neyse ticaretin zamanı mekanı olmaz. Ekmek paramız neredeyse gidip oradan alacağız.

İlk durağımız Ürdün oldu. Burada önceden randevu aldığımız firmalarla görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bu arada makinelerimizi kullanan müşterilerimize de ziyaretler gerçekleştirip, durum değerlendirmesi yaptık. Bölge temsilcimiz ile birlikte uzun bir rotayı katettik.

 

   

 

 

 

Sonra tekrar yollara koyulduk. Aslında görüntüde pek birşeyler değişmese de ülke değiştirdik ve Suudi Arabistan topraklarına geçtik. Burada da makinelerimiz, müşterilerimiz, yeni yatırımcılar bizi bekliyordu.

 

 

 

   

 

 

 

 

Bu bölgedeki yatırımcılarla çalışmak hiç de kolay değil. Herşeyden önce ülkemizi aratacak kadar AĞIR pazarlık ediyorlar. Üstelik pazarlık el sıkıştığınız anda bitmiyor ürünü işletmeye sokana kadar da devam ediyor. Bu nedenle Avrupa'nın makinecileri bu pazara girmeyi pek sevmiyorlar. Aşırı sıcak ve toprakların büyüklüğü, hijyen konusunda bazı tavizlerin verilmesine neden oluyor. Anahtar teslim çözümlerinizi işletmeye aldığınızda, istediğiniz standart sonuçlara ulaşamıyorsunuz. Hijyen ve soğuk zincirin kırılma noktaları çok fazla. Avrupa Pazarı standartlarına ulaşmaları biraz zaman alacak gibi görünse de sonuçta burada çok büyük bir ekonomik pazar var. Yatırımcıların cebi dolu, ama ceplerinde akrep var.

APACK olarak zor pazarlarda varlığımızı sürdürebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Avrupa Pazarına ürün satmak çok kolay. Yatırımcı ile anlaştığınızda bedelin yarısı tık diye hesabınıza yatıyor; teslimatta da öbür yarısını alıyorsunuz. Zarar etme riskiniz çok az. Düzgün ve kaliteli iş yapıyorsanız sizi pazara kabul ediyorlar ve karşılığını veriyorlar. Ama doğu pazarları ne yazık ki bu kadar kolay değil. Bölgeye çalışanlar zaten ne demek istediğimi anlamışlardır. Ekonomik stabilitede sıkıntılar var. Para transferleri genellikle sorunlu. Verilen sözlerin kolay unutulması da cabası.

Eh piyasada tutunmak kolay değil. Ekmek artık aslanın midesine kaçtı.   En son haberlerimize ulaşmak için e-bültenimize abone olun :

APACK

Ambalaj Makine Sanayi ve Tic.Ltd.Sti.
Ferhatpaşa Mahallesi, 22.Sokak No:43    
34888 Ataşehir • İstanbul / TÜRKİYE  
www.apack.com.tr      info@apack.com.tr        export@apack.com.tr

Tel: +90 216 661 33 71
      +90 216 661 26 69
      +90 216 661 60 13

Mobil: +90 0530 265 04 00
Fax: +90 216 661 33 70 
editor@apack.com.tr    

 web yazılım ve uygulama

 

 

Tüm hakları saklıdır apack.com.tr