GELİŞEN ARAP DÜNYASI

Dubai Gulfood Manufacturing 2016

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuardan fuara koşuyoruz. Yegane amacımız muhtemel müşterilerimize kendi bölgelerinde ulaşabilmek. 

Arap Dünyası büyük bir dönüşüm içinde. Her gidişimizde iyiye ve güzele doğru gelişmeleri takdirle izliyoruz. Evet sınır boyumuzdaki ülkelerde sıcak günler yaşanıyor ama gerek İran, gerekse Birleşik Arap Emirlikleri bu kaos ortamından uzak durmayı beceriyorlar. Dolayısıyla yaşamlarındaki rahatlık, piyasalara da yansıyor. Ekonomileri düzenli işliyor, yatırımcılar için risk faktörü giderek azalıyor.  Arap Dünyası, sadece petrole dayalı ekonomi ile biryerlere gidilemeyeceğinin farkına varmış artık. Özellikle yurt dışında eğitim görerek ülkelerine dönen yeni kuşak dünyaya oldukça farklı bakıyor. Çöl kumlarına bile söz dinlemeyi becermişler. Denizin içine yaşam alanları yapmışlar. Tabii arap dünyası derken bölgedeki büyük Hint nüfusunu göz ardı etmemek gerek. Neredeyse halkın yarısı Hintli. Herşey çok büyük, çok gösterişli. Yaşam olabildiğince temiz. Çöl hayatından dönüp  şehir hayatına oldukça iyi uyum sağlamışlar. Kötü koku, kötü görüntü temizlenmiş. Yaşam güvenli hale getirilmiş. 

Yaşam ve hizmetlerin oldukça pahalı olduğu Dubai'de sektörümüzün en kapsamlı fuarlarından birisi iki ayak halinde düzenleniyor. Birisi üretici, diğeri tüketici için organize ediliyor. Üreticiler için olan Gulfood Manufacturing kasım ayında düzenlendi. 60 ülkeden bine yakın katılımcının çalışmalarını sergilediği fuara bu yıl 30 ülke standı kurulmuş. Türkiye adına da standımız faaliyetteydi. Geçen yıla oranla %20 büyüme sağlanmış fuar organizasyonunda.

Kasım ayının ilk haftasında İstanbul'da düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı'ndan çantamızı alıp doğru uçağa gittik ve Dubai'ye vardık. Bizim gibi oraya da kış gelmiş. Ama onlara göre kış. Yıl ortalaması 50 derecelerde olan ülkede sıcaklık kış günleri 30 derecelere iniyor. Dubai halkı işte o zaman binaların dışına çıkıp bahçelerde ve cafelerde keyif yapabiliyorlar. Tabii üzerlerinde kazaklarıyla. 30 derece onlara epeyce serin geliyor.

Dubai fuarı bizim için oldukça verimli geçti. Dünya trendlerini yakından izleyen bir bölge burası. Özellikle Afrika bölgesinden de büyük rağbet oluyor fuara.  

Şimdi biraz dinlenme ve fuar bağlantılarını kurma zamanı.

 En son haberlerimize ulaşmak için e-bültenimize abone olun :

APACK

Ambalaj Makine Sanayi ve Tic.Ltd.Sti.
Ferhatpaşa Mahallesi, 22.Sokak No:43    
34888 Ataşehir • İstanbul / TÜRKİYE  
www.apack.com.tr      info@apack.com.tr        export@apack.com.tr

Tel: +90 216 661 33 71
      +90 216 661 26 69
      +90 216 661 60 13

Mobil: +90 0530 265 04 00
Fax: +90 216 661 33 70 
editor@apack.com.tr    

 web yazılım ve uygulama

 

 

Tüm hakları saklıdır apack.com.tr