MAKİNELERİN YÜKSELİŞİ

Jetgiller’in çağı yaklaşıyor gibi görünüyor…

Hayatımıza giren makinelerin hem sayısı hem de kapsadıkları alanlar devasa boyutlarda arttı. Bilimkurgu romanlarında robotların insanlığı bir gün tehdit edeceği öyküleri anlatılır ya… Makineler, otomatlar  bugünün modern yaşamında büyük yer kaplıyor.

Gıda ve ambalaj sektöründe de otomatlar giderek yaygınlaşıyor. Günümüz insanı giderek mutfaktan uzaklaşıyor. Zaman çok kıymekli. Hazır yemek tüketimi bizde henüz başlangıç aşamasında olsa da Avrupa ve Amerika’da oldukça yaygın.

1970 li yıllarda televizyonlarda Jetgiller diye bir çizgi film yayınlanırdı. Burada geleceğin dünyası canlandırılıyordu. Evlerde hizmetçi robotlar, çantaya dönüşerek otopark sorununu ortadan kaldıran otomobiller ve yemek otomatları. Jetgiller ailesi sofraya oturunca, masayla entegre edilmiş yemek makinesi istedikleri yemeği önlerine sunuyordu. O günlerçok uzakta değil anlaşılan.

Ambalajlanmış hazır yemekler market raflarında son tüketiciye ulaşıyor. Hatta bazı otomatik makinelerde de ambalajlı olarak satışa sunuluyor. Ama hepsi üreticinin zevkine ve isteğine göre hazırlanarak tüketiciye sunuluyor.

Ancak günümüz tüketicileri bununla yetinmiyor. Her koşulda kendi yemek tabağını kendisi hazırlamak istiyor. Avrupa ve Amerika’daki bazı dev marketler, salatabar tarzı sunumlarda müşterinin kendi isteğine uygun tabak hazırlamasına olanak sağlıyor.

Şimdi aynı yöntemi otomatlara da uygulama çabaları var. Henüz salatalarda kullanıma sunulan bu makineler ile kendi salatanızı tamamen kendi tercihlerinize göre hazırlayabiliyorsunuz.

Jetgiller’in çağı yaklaşıyor gibi görünüyor…    En son haberlerimize ulaşmak için e-bültenimize abone olun :

APACK

Ambalaj Makine Sanayi ve Tic.Ltd.Sti.
Ferhatpaşa Mahallesi, 22.Sokak No:43    
34888 Ataşehir • İstanbul / TÜRKİYE  
www.apack.com.tr      info@apack.com.tr        export@apack.com.tr

Tel: +90 216 661 33 71
      +90 216 661 26 69
      +90 216 661 60 13

Mobil: +90 0530 265 04 00
Fax: +90 216 661 33 70 
editor@apack.com.tr    

 web yazılım ve uygulama

 

 

Tüm hakları saklıdır apack.com.tr