GIDA AMBALAJINDA YÜKSEK TEKNOLOJİ

Muharrem DEMİR - APACK Genel Müdürü

 

 

İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından birisi beslenmedir. Bu nedenle yüzyıllardır yiyeceklerimizi besin değerlerini kaybetmeden saklamak ve ürettiğimiz yiyecekleri bir yerden bir yere bozulmadan taşımak için yöntemler geliştiriyoruz. Bozulan gıdalar, çeşitli hastalıklara ve gıda zehirlenmelerine neden olurken aynı zamanda hem üreticiye hem de tüketiciye büyük ekonomik zararlar verir. Yiyecekleri saklamanın temel koşulu onları uzun süre uygun şartlarda bozulmaktan/çürümekten koruyabilmektir.

Eski kuşaklar, etleri ve sebzeleri güneşte kurutarak; sucuk, pastırma, tarhana, yufka, turşu, ev konservesi gibi saklama yöntemleri geliştirerek bu sorunu çözdüler. Günümüz tüketicisinin taze ve sağlık beslenme talebi sektörde pek çok teknolojik gelişmenin de yolunu açmış oldu. Eninde sonunda hepimiz acıkırız ve yemek en önemli tedarik kalemi haline gelir. Doğru yöntemlerle ve tekniklerle paketlenmeyen ürünlerin hem sağlığımızı tehdit ettiği hem de üreticiyi büyük zarara uğrattığı bilinen bir gerçektir.

Günümüzde gerek nüfusun ve tüketimin artması, gerek üretim biçimlerinin değişmesi ve gerekse güncel ihtiyaçların zorlamasıyla işin içine teknolojinin girmesi kaçınılmaz hale geldi. Pek çok firma, ihtiyaçlar doğrultusunda değişik teknolojiler geliştirerek besinlerin saklanmasına katkıda bulunuyor. Gıda makineleri ve ambalaj yöntemleri geliştiren bizler her geçen gün, yaşadığımız deneyimlerden yola çıkarak eksiklerimizi tamamlıyor ve pazara çağdaş çözümler sunuyoruz.

Birkaç çeşit gıda koruma yöntemi var. Kurutma bunlardan en bilineni. Sonra dondurarak ve salamura yaparak, pastörize ve sterilize yaparak koruma  yöntemleri geliyor. Bugünün ve geleceğin koruma yöntemi ise, ürünleri belli atmosfer koşullarında özel geliştirilmiş bir ambalajın içine hapsetmek. Bizim de üzerine çalıştığımız, teknoloji ve makine ürettiğimiz alan bu sonuncusu. Artık ülkemizde her türlü biçimde ve nitelikte üretilen tabaklar ile ürünün niteliğine göre seçtiğimiz ambalaj filmleriyle kapatan ve bu esnada ambalajın içindeki atmosferi, istediğimiz basınçta ve istediğimiz koruyucu gazlarla değiştirebildiğimiz makineler üretebiliyoruz. El ile çalışan basit kapama makinelerinden, tam otomasyonlu ürün ambalajlama bantlarına kadar geniş bir ürün gamımız mevcut.

Bildiğiniz gibi gıdalar, nem – ısı – oksijen – karbondioksit – ışık  gibi etmenlerin bir ya da birkaçına karşı duyarlılık göstererek, biçim, lezzet, koku gibi özelliklerini yitirebilir. Ürüne özel olarak seçilen tabakların teknik yapısı ile, tabakların kapatıldığı ambalaj filmlerinin özellikleri bu kayıpları engellemek amaçlıdır. Tabaklar monoPET, PP, PS, Kağıt, Isıl işlemlere uygun DOT (Bariyerli Köpük), CPET, APET, AL,  çok katlı PP/EVOH/PP, PET/PE, PVC/PE, PS/PE, PVC/PE/EVOH/PE gibi çok değişik türlerde üreticinin kullanımına sunuyoruz. Yüksek bariyerli üst film ALOx ve ısıl direnci olan OPET, çok katlı lamine veya coex, pastörizasyon ve strelizasyona dayanıklı, antifoglu, soyulabilir (peel) özelliklerdeki filmler bugünün endüstriyel gıda pazarında ciddi bir rekabet parametresidir. MAP (Modified Atmospher Packaging) yöntemiyle çalışan tam otomatik ambalaj makinelerinde ürünün ambalaja istenilen ölçülerde konmasından, kapatılarak etiketlenmesi ve kolilenmesine kadar bütün işlemler ürüne özel çözümlerle gerçekleştirilebiliyor. Tabak besleme, sıvı veya granül ürün tartım/dolum, VAKUM, SKIN, MAP, EMAP, Isıl İşleme uygun ambalaj ve ambalaj malzemeleri ile dünya pazarlarına güvenle ürün sunabilmeyi gerçekleştiriyoruz.

Tasarımdan uygulamaya, metal dedektörden etiketleme işlemlerine, her zemine kaynak olabilen ve soyulabilen üst filme, ısıl işleme uygun tabaklara kadar pek çok pazarlama parametresi için endüstriyel çözümleri üretip, üreticilerimizin dünya standartlarında ürünleri piyasaya sunmalarına olanak sağlıyoruz.

Biz de APACK olarak gıda ambalajı üzerine hem çözüm hem de teknoloji üreterek dünya pazarındaki yerimizi aldık. Ambalaj çözümleri üretirken, gıdaları tamamen doğal hallerinde, mümkünse katkısız olarak işlemeyi hedef alıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda ürünü müşterinin istekleri, talepleri ve beklentileri doğrultusunda,  mümkün olan en uzun raf ömrüyle ve minimum maliyette hazırlamaya çalışıyoruz. Elbette lezzetini kaybetmeden, katkı maddeleri kullanmadan, gıdanın en doğal haliyle tüketiciye sunarak.En son haberlerimize ulaşmak için e-bültenimize abone olun :

APACK

Ambalaj Makine Sanayi ve Tic.Ltd.Sti.
Ferhatpaşa Mahallesi, 22.Sokak No:43    
34888 Ataşehir • İstanbul / TÜRKİYE  
www.apack.com.tr      info@apack.com.tr        export@apack.com.tr

Tel: +90 216 661 33 71
      +90 216 661 26 69
      +90 216 661 60 13

Mobil: +90 0530 265 04 00
Fax: +90 216 661 33 70 
editor@apack.com.tr    

 web yazılım ve uygulama

 

 

Tüm hakları saklıdır apack.com.tr