INTERPACK 2017

Faaliyet Raporu

Ambalaj sektörünün ve ilgili dallarının katılımıyla 3 yılda bir gerçekleşen dünyanın en önemli ticaret fuarı İnterpack 2017 Düsseldorf’ta tamamlandı.

Bu yıl 17.si yapılan fuara 168 ülkeden 2865 firma katıldı. Fuara gelen 170.500 civarında ziyaretçinin %74’ü Dusseldorf dışından katılım sağlamış ve bu ziyaretçilerin dörtte üçü firmalarla iş bağlantısına girmiştir.   

 

Sektörün en son yeniliklerinin sergilendiği, geleceğe yönelik projelerin gerçekliğe kavuştuğu bu uluslararası fuar hem katılımcı firmaları hem de ziyaretçileri fazlasıyla memnun etti.   İnterpack, firmaların yalnızca performanslarını sergiledikleri bir vitrin değil aynı zamanda dünyanın her yerindeki tedarikçi ve müşterilerin bir araya geldiği ve iş yaptığı bir ortam sağladı.

İnterpack katılımcıları, güncel tercihlerin sektörel gelişimi nasıl etkilediğine şahit oldular. Bütün dünyada başlayan Endüstri 4.0 uygulamalarına geçiş sürecinde, üretim aşamalarının giderek daha dijitalize olduğu, robotikleştiği gözler önüne serildi.  

Kişiye özel ambalajın trend haline geldiği çağımızda, makinelerin tasarımında başlayan sürecin, üretim akışlarını her yönüyle izlemek ve üretimdeki karmaşıklığı azaltmak konularında sektörün hemfikir olduğunu gördük.  Ayrıca farklı tip ve modeldeki ürünlerin hızlı ve ekonomik dönüşümlerle daha esnek ambalaj yapabilen sistemlere ihtiyacı ortaya konuldu. Bazı şirketler, makina ve ekipmanların üretim sürecinde olduğu kadar eğitim ve operasyonda bile sistemi daha iyi yönetebilmek için sanal gerçeklik uygulamaları üzerine odaklanmıştı. Makine imalatçılarının daha ince ama daha dayanıklı malzeme kullanımına yöneldiği görüldü. Özellikle kaynak konusunda gerçekten ileri aşamalara ulaşıldığı gözlendi.

 

Endüstri 4.0  için de yenilikler vardı.  Alman Mühendislik Federasyonu VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau eV) ile işbirliği içinde organize edilen aynı adı taşıyan özel sunumda konuyla ilgili en son son fikirler ve yaklaşımlar sergilendi.

Interpack 2017,  SAVE FOOD ana temasını ele aldı. Fuarda gıda kayıplarını ve atıkları en aza indirgemek için çok pratik çözümlerin anlatıldığı bir çok sunum yapıldı. Bunlara Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) WorldStar Ödülleri'nin finalistleri ve kazananları da dahildi. Özellikle ürünlerin olgunlaşmasını sağlayan gazların ambalaj içinden emilerek raf ömrünün uzatılması konulu çalışmalar büyük ilgi gördü. SAVE FOOD proje ortakları Messe Düsseldorf ve FAO işbirliği mutabakatı imzaladı.

Bir sonraki İnterpack fuarı Mayıs 2020’de yine Düsseldorf’ta gerçekleştirilecek.

Biz de APACK olarak bu önemli fuarda inşallah yerimizi alacağız.En son haberlerimize ulaşmak için e-bültenimize abone olun :

APACK

Ambalaj Makine Sanayi ve Tic.Ltd.Sti.
Ferhatpaşa Mahallesi, 22.Sokak No:43    
34888 Ataşehir • İstanbul / TÜRKİYE  
www.apack.com.tr      info@apack.com.tr        export@apack.com.tr

Tel: +90 216 661 33 71
      +90 216 661 26 69
      +90 216 661 60 13

Mobil: +90 0530 265 04 00
Fax: +90 216 661 33 70 
editor@apack.com.tr    

 web yazılım ve uygulama

 

 

Tüm hakları saklıdır apack.com.tr